Jóga

A jóga az a folyamat, ami az elménk elcsendesítésére irányul. Ennek a csendnek a megtalálására számtalan eszköze van; ezek közül napjainkban a legképszerűbbek a mozgás, a tudatos légzés, a relaxáció és a meditáció. Ezen folyamatok mind a jóga úgynevezett nyolc fokú létráján egy-egy lépcsőfoknak számítanak. Az általam vezetett foglalkozások során mindig nagy hangsúlyt fektetek arra, hogy a részt vevők betekintést nyerhessenek ezekre az aspektusokra.

A jóga ászanák, vagyis a jóga mozgásos része, amely segít a testünknek megfelelő erőre és lazaságra találni. Egy jól összeállított mozgássorban megjelennek egyaránt az erősítő és nyújtó-lazító gyakorlatok, amelyek által az izmaink megfelelő tónusúak maradnak.

A pránájáma, azaz a tudatos légzés gyakorlata. A modern gyógyászattól, egészségközpontú kutatástól sem idegen az a felfogás, miszerint a nyugodt és kiegyensúlyozott légzés lehet az alapja minden bennünk lévő további folyamatnak is.

A relaxációban a már átmozgatott testet, és jó értelemben lefárasztott elmét tanítjuk meg lazítani a figyelemvezetés által. Ez a lazítás hosszútávon kisimult és erős idegrendszert ajándékoz a gyakorlónak.

A dhjána, vagyis a meditáció egy csendes jelenlét, amely során a szemlélődő a figyelmét egy tárgyra összpontosítja, és ezáltal betekintést nyerhet saját rejtett dimenzióiba.

A jóga egésze az egészség megtalálásán és megtartásán túl abban segít a hétköznapokban, hogy jobban megismerhessük magunkat. Ezen ismeret pedig Önismerthez és a világ megismeréséhez vezet.